Svet

20.05.2025. 12:27

Autor: Aleksandra Nenadovic

Rio Tinto ugovorio sporazum o litijumu u Čileu za 900 miliona dolara

Foto: Wikipedia/ Francesco Mocellin

Nalazište litijuma Salar de Atacama u Čileu

Svet

20.05.2025. 12:27

Čileanski Kodelko će se udružiti sa globalnim rudarskim gigantom Rio Tintom u ekstraciji litijuma, saopšteno je u ponedeljak. Na ovaj način državna rudarska kompanija Čilea dovodi u sektor novog velikog igrača, odnosno drugog najvećeg svetskog proizvođača metala za baterije za električna vozila.

Partnerstvo znači da će Rio Tinto prodreti u sektor kojim godinama u Čileu dominira lokalna kompanija SQM i američki rival Albemarle Corp, prenosi Rojters.

Međunarodne rudarske kompanije, proizvođači automobila i kompanije za baterije žele da obezbede snabdevanje litijumom, ultralakim metalom potrebnim za izradu električnih vozila. Južnoamerički „litijumski trougao“ – u Čileu, Argentini i Boliviji – ima najveće svetsko nalazište ovog metala.

Rio Tinto će doprineti sa do 900 miliona dolara u sporazumu o vađenju litijuma iz projekta Marikunga na severu Čilea, koja dom jedne od najvećih koncentracija litijuma u ​​slanoj vodi na svetu.

Rio će imati 49,99 odsto udela u ovom poduhvatu. Kodelko – najveći svetski proizvođač bakra, kojem je čileanska vlada poverila zadatak da predvodi prodor države u proizvodnju litijuma – kontrolisaće ostatak.

Izvršni direktor Rio Tinta, Jakob Štausholm, rekao je da kompanija ima za cilj da „donese značajna ulaganja“ u region.

On je nagovestio mogućnosti za deljenje infrastrukture i minimiziranje potrošnje vode u kombinaciji sa projektom istraživanja bakra Nuevo Kobre na severu Čilea koji Rio već deli sa Kodelkom.

Partnerstvo države sa jednim od najvećih svetskih rudarskih kompanija daje težinu čileanskoj viziji proširenja svoje industrije litijuma, rekli su analitičari. „Ovo zajedničko ulaganje ubrzava strateški cilj zemlje da povrati liderstvo kao vodeći svetski proizvođač litijuma, a istovremeno omogućava kompaniji Kodelco da diverzifikuje svoj portfolio“, rekao je analitičar kompanije BTG Pactual, Sesar Perez.

Južnoamerička zemlja bila je vodeći svetski proizvođač litijuma do 2017. godine, kada je Australija prešla na prvo mesto. Rukovodioci i analitičari kritikovali su napore da se industrija otvori za dalja ulaganja, ocenili su ih kao spore i otežane birokratijom.

Dau Džons je porastao za trećinu jednog procenta, dok su S&P 500 i Nasdaq završili praktično bez promene vrednosti.

Sporazumom će Rio doprineti sa 350 miliona dolara kada se zaključi – očekuje se u prvom kvartalu sledeće godine – 500 miliona dolara kada se donese konačna investiciona odluka i 50 miliona dolara ako se komercijalna proizvodnja dostigne do kraja 2030. godine.

Rio Tinto je prošle godine započeo akviziciju američke kompanije Arkadijum, koja ima nekoliko projekata u Argentini, vrednu 6,7 milijardi dolara.

„Rijevo partnerstvo sa Kodelkom proširiće njegovo prisustvo u proizvodnji litijuma u ​​Čileu“, navodi se u napomeni J.P. Morgana.

Kodelko takođe uzima udeo u SQM-ovim operacijama u slanoj ravnici Atakama, koja sadrži najveću koncentraciju litijuma u ​​slanoj vodi na svetu. Južnije, Marikunga je na drugom mestu.

Preostala pitanja uključuju koliko brzo firme mogu da pojačaju direktnu ekstrakciju litijuma (DLE), koja bi trebalo da bude brža i ekološki prihvatljivija od tradicionalnih metoda koje se oslanjaju na isparavanje za odvajanje litijuma od slane slane tečnosti.

Kompanije širom sveta su se mučile da sprovedu DLE u komercijalnim razmerama, s obzirom na tehničke složenosti i jedinstveni sastav svake slane ravnice.

U ranijem dokumentu kojim je projekat najavljen potencijalnim ponuđačima, Kodelko je rekao da procenjuje upotrebu DLE od 2033. godine.

Kodelko je rekao da je projekat privukao četiri obavezujuće ponude, ali nije imenovao ostale kandidate.

Očekuje se stabilizacija cene litijuma ove godine

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.