Svet

19.05.2025. 10:43

Autor: Nova Ekonomija

Zvaničnici EU sa Velikom Britanijom postigli sporazum za obnavljanje veza

Pixabay

Svet

19.05.2025. 10:43

Evropska unija i Velika Britanija postigle su sporazum o odbrani i bezbednosti, ribarstvu i mobilnosti mladih u vreme samita EU-Velika Britanija u ponedeljak, otvarajući put britanskim firmama da učestvuju u velikim odbrambenim ugovorima EU, rekli su zvaničnici Unije.

Predstavnici vlada EU u Briselu primili su tekst Zajedničkog razumevanja između Velike Britanije i EU, a dokument sada odobrava svih 27 vlada EU, rekli su zvaničnici, prenosi Rojters.

Britanski premijer Kir Starmer i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta sastali su se u ponedeljak u Londonu, posle kojeg je zakazano potpisivanje sporazuma.

Velika Britanija je pristala na najznačajnije obnavljanje veza sa Evropskom unijom od Bregzita, tražeći bližu saradnju u trgovini i odbrani kako bi se pomoglo rastu ekonomije i povećala bezbednost na kontinentu.

Ali sporazum sadrži politički rizik za Starmera jer se dotiče osetljivih pitanja, uključujući prava na ribolov, a mnogi sporazumi zahtevaće dalje pregovore.

Resetovanje dolazi nakon što je američki predsednik Donald Tramp preokrenuo posleratni globalni poredak, što je primoralo vlade širom sveta da preispitaju veze u oblasti trgovine, odbrane i bezbednosti, i približi Starmera francuskom predsedniku Emanuelu Makronu i drugim evropskim liderima.

Ekonomisti su rekli da bi resetovanje odnosa sa najvećim trgovinskim partnerom Velike Britanije moglo imati veći uticaj na njenu usporenu ekonomiju nego nedavni sporazumi sa Indijom i SAD, ali da će njeno odbijanje da se ponovo pridruži jedinstvenom tržištu EU ili carinskoj uniji to ograničiti.

„Vreme je da gledamo napred — da se udaljimo od starih, ustajalih političkih borbi i da pronađemo zdravorazumska, praktična rešenja koja poboljšavaju živote britanskog naroda“, rekao je Starmer na platformi X.

U srži obnavljanja odnosa je pakt o odbrani i bezbednosti koji će omogućiti Britaniji da bude deo bilo kakve zajedničke nabavke, ali će biti potreban dalji sporazum za britanske kompanije, uključujući BAE, Rolls Royce i Babcock, kako bi učestvovale u programu naoružavanja Evrope vrednom 150 milijardi evra.

Što se tiče ribolova, britanski i brodovi EU imaće pristup vodama na obe strane 12 godina – čime će biti uklonjen jedan od najjačih aduta Velike Britanije u svim budućim pregovorima – u zamenu za trajno smanjenje papirologije i graničnih kontrola koje su sprečavale mnoge male proizvođače hrane da izvoze u Evropu.

Velika Britanija bi takođe trebalo da dobije pristup bržim elektronskim kapijama za putnike iz Velike Britanije na aerodromima EU.

Zauzvrat, pristala je na okvir ograničenog programa mobilnosti mladih, a detalji će biti razrađeni u budućnosti.

Bregzit

Glasanje Velike Britanije za izlazak iz EU na istorijskom referendumu 2016. godine otkrilo je zemlju koja je bila ozbiljno podeljena, od migracija i suvereniteta vlasti do kulture i trgovine.

To je pomoglo da se pokrene jedan od najburnijih perioda u britanskoj političkoj istoriji, sa pet premijera na funkciji pre nego što je Starmer stigao prošlog jula. Bregzit je dosta otrovao odnose sa Briselom.

Ankete pokazuju da većina Britanaca sada žali zbog glasanja iako ne žele da se ponovo pridruže.

Ali premijer i francuski predsednik Emanuel Makron su uspostavili solidan odnos zbog podrške Ukrajini, a Starmer nije bio ukaljan prethodnim sporovima oko Bregzita, što je doprinelo poboljšanju raspoloženja.

Trampov nepredvidiv carinski program je takođe podstakao vlade da pokušaju da sklope nove trgovinske sporazume kako bi pronašle nove izvozne ekonomije.

Velika Britanija je početkom ovog meseca postigla potpuni trgovinski sporazum sa Indijom i obezbedila određene carinske olakšice od SAD, dok EU nastoji da sklopi trgovinske sporazume sa Indijom i produbi partnerstva sa Kanadom, Australijom, Japanom i Singapurom.

Umesto da teži potpunom povratku EU, Starmer je nastojao da pregovara o boljem pristupu tržištu u nekim oblastima – potez koji EU često odbacuje kao „biranje“ pogodnosti EU bez obaveza članstva.

Uklanjanje birokratije u trgovini hranom zahtevaće od Velike Britanije da prihvati nadzor EU nad standardima, ali Starmer će verovatno tvrditi da se to isplati kako bi se smanjile cene hrane.

Postizanju dugoročnog sporazuma o pravima ribolova protiviće se i industrija, Najdžel Faraž i opoziciona Konzervativna stranka koja je pregovarala o originalnom sporazumu o Bregzitu i koja je današnji događaj nazvala „samitom o predaji“.

Evropska komisija predlaže plan potrošnje za odbranu vredan 800 milijardi evra

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.