Lifestyle

16.05.2025. 12:07

Autor: Nova ekonomija

Ostavite limun na miru

Pet stvari koje nikako ne smete da radite sa limunom

pixabay.com

Lifestyle

16.05.2025. 12:07

Limun je verovatno najkorišćenija namirnica u kuhinji. Od limunade preko limun kocki, dodajemo ga svuda – u vodu, preliv, ribu, pa čak i u čaj. Međutim, koliko god limun bio zdrav i svestran, ovih pet stvari sa limunom moraju da se izbegavaju. 

Visoka temperatura i limun – NE!

Limunov sok je bogat vitaminom C, stoga je osetljiv na toplotu. Ako se cedi direktno u vruće jelo, recimo tek izvađeno iz rerne, temperatura će unistiti veliki deo nutrijenata, koji su glavni razlog zašto konzumiramo ovu namirnicu. Takođe, ako prebrzo iscedimo limun na toplo jelo rizikujemo da nam obrok promeni ukus – odnosno dobije gorčinu. 

Najbolje bi bilo da se limunov sok doda na kraju kuvanja, pošto se jelo ohladi. 

Limun u vodi – dobra ideja, ali ne predugo

Najpopularniji način mršavljenja je ceđenje limuna u mlaku vodu, ali su onda nutricionisti predložili i da se dodaju kriške limuna u bocama vode, pogotovo za one koji nisu navikli da unose mnogo vode.

Voda dobije primese ukusa limuna, ali ovo nije najzdraviji način da unosite limun, kao ni vodu. Ako se limun ubacuje sa korom i stoji u vodi duže od nekoliko sati, rizikuje se da pesticidi i gorka ulja izađu iz kore limuna i pređu u vodu. 

Najbolje je koristiti oguljeni limun ili iscediti sok od limuna koji će se čuvati u frižideru. Voda sa limunom, najbolje bi trebalo da se popije kroz sat vremena. 

Nikako ne nanosite limun na kožu pre izlaska na sunce

Vitamin C je jedan od popularnijih načina za borbu protiv podočnjaka i nalazi se u mnogobrojnim kremama, kao i u limunu. Dok se limunov sok koristi kao izbeljivanje u kućnim receptima, a mnogi ga koriste kao i prirodan način za posvetljivanje kose tokom vrelih letnjih dana. Međitim, limun sadrži jedinjenja (furanokumarine) koja mogu da izazovu jaku reakciju na UV zračenje. 

Rizikuje se crvenilo, fleke, pa čak i opekotine ukoliko se izađe na sunce nakon nanošenja limuna na kožu. Limun za negu kože mora da se koristi isključivo uveče i da se temeljno ispere pre izlaska napolje. 

Posuđe od aluminijuma i limun ne idu zajedno

Limun, kao i limunov sok je veoma kiseo i loše reaguje sa aluminijumom, kao i gvožđem i bakrom. Postoji mogućnost oslobađanja metalnog ukusa u hranu, ali i štetnih materija iz posuđa. 

Preporuka je da se koriste staklene, keramičke ili posude od nerđajućeg čelika kad se cedi limun ili priprema marinada. 

Meso ne treba da se marinira predugo sa limunom

S obzirom da limunska kiselina razgrađuje proteine, ona omekšava meso – ali samo na kratko vreme. Ako se meso predugo ostavi, pogotovo riba ili piletina, u limunovoj marinadi ono postaje kašasto i gumasto. 

Idealno vreme mariniranja je od 30 minuta do dva sata.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.